İçeriğe geç

Buried Film Özeti ve Yorumu | Toprak Altında (2010)

2010 yapımı Buried (Türkçe ismiyle Toprak Altında) filmi, Rodrigo Cortés’in gerilim dolu başka filmlerinden biri. Adından da anlaşılacağı üzere toprak altında geçen bir film. Bir buçuk saat boyunca aynı mekân altında geçen film, kusursuz bir şekilde ele alınmış.

Paul, gözlerini açtığı vakit kendisini dört bir yanı ahşap tahtalarla çevrilmiş tabutun içerisinde gömülü olarak bulur. Bu durumu ilk başta kavrayamaz. Anladığındaysa küfürler ve tabutun ahşap köşelerine tekmeler savurmaya başlar. Gücünün bittiğini anladığı vakitse küfür etmeye devam eder.

Hiçbir şeyi anlayamayan bu adam, yanında bir çakmak, kalem ve cep telefonundan başka bir şey bulamaz. Hemen cep telefonuna davranan Paul, yardım istemeye girişir. Gelgelelim telefondakiler toprak altındaki bu adamı bir türlü anlamaz, bilakis öfkelendirir. Yerini tespit etmekte zorlanan telefonun öbür tarafındaki kişi veya kişiler, Paul’a yardım etmek istediklerini söylerler. Nefes almakta gittikçe zorluk çeken Paul’a destek olmak isteyenler tabutun yerini bulmakta zorlanırlar. Delirmesine ramak kalmış Paul’un zamanla yarışmaya başlaması an meselesidir. Çünkü havasız kalmaya devam ededururken içerisinde bulunduğu gerilim dolu ortam, bütün soğukkanlılığını kırmıştır bile.

Her sahnede gittikçe mutlu sona yaklaştığını düşündüğümüz Paul’un bir de kapana kısıldığı bu tabutun içinde büyük bir yılanla mücadele edip nefesini tükettiği sahne var. Telefonda aradığı kişilere bir türlü direkt adres veremeyen ve karşısındaki sinir bozucu insanların durumu anlamak yerine başka her türlü işi yaptığına şahit olan Paul, küfürler saçarak nefesini bir de böyle tüketmeye devam eder.

Bir buçuk saat boyunca ”Paul kurtulacak mı, kurtulamayacak mı,” çatışması içerisinde geçen film, tek mekân çerçevesi altında ilerliyor. Ryan Reynolds’ın canlandırdığı Paul karakterinin yarattığı gerilim dolu dakikaları izleyenler kendini klostrofobinin karşısında buluyor. Her yer kapalı, hiçbir yerden kaçış yok.

Gerim gerim gerilirken, cep telefonu olmasına karşın yine de elinden hiçbir şey gelemeyen Paul, karşısındaki işe yaramaz ve anlamakta güçlük çeken bu insanlarla tartışma içerisine girer sürekli. Ne var ki olan ortamdaki oksijenin azalmasıyla sonuçlanmaktadır sadece. Ayrıca, bir başka sorunsa çakıl ve kumun giderek bu tabutun üzerine baskı uygulamaya başlamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir