İçeriğe geç

One Piece East Blue Özet ve İnceleme

Last updated on Nisan 25, 2023

One Piece Ne Anlatıyor?

Hayallerinin kesiştirdiği yolda tanışan 5 gencin tanıştıktan sonra Luffy’nin en büyük hayaliyle birlikte Grand Line’a gidip infaz edilen Kral Gold Roger’ın bıraktığı One Piece adlı hazineyi bulmak ve Luffy’nin Korsanlar Kralı olmak amacıyla çıktığı yoldaki maceralarını konu ediniyor.

One Piece Kaçıncı Bölümde ve Kaçıncı Cilti Yayımlandı?

1997’de yayımlanan ilk ciltiyle birlikte One Piece mangası şu an itibariyle 103. Volume’un 1050. Bölümünde. 1999’da ilk bölümü yayınlanan animeyse 2022’nin Ağustosun son haftasında 1031. bölümünde.

Luffy’nin Önderliğindeki Hasır Şapka Tayfası!

Luffy’nin bir tayfa arayışı içerisine girmesi, kendi hayali olan One Piece’e gidecek yolda attığı en büyük adımlardan biri. Ünlü Korsan Avcısı Roronoa Zoro’yla tanıştıktan sonra ekibine Hırsız Rotacı Nami’yle birlikte genişleme sağlar. Ardından denizlerin en cesur(!) adamı olacak olan Ussop ve denizlerin en iyi aşçısı Sanji ile birlikte tayfanın kemik kitlesi oluşur. Bu yolda Luffy ve tayfası çeşitli düşmanlarla savaşarak hem nam hem de tecrübe kazanır.

Luffy’nin Hikâyesi ve Shanks

Monkey D. Luffy yedi yaşındayken, Foosha köyüne gelen Shanks’ın onun yanında götürmesini isteyen, korsanlık azmiyle dolu bir çocuk olarak karşımıza çıkıyor. Shanks’ın yanında getirdiği ve Luffy’nin bihaber olduğu şeytan meyvesini orada yiyen Luffy, bu meyvenin gücüne sahip oluyor ve vücudu lastik özelliği alıyor. Ne var ki bu meyvenin gücü onu bir daha asla yüzemeyecek hâle getiriyor.

Her daim korsan olma azmini diri tutan Luffy’nin bu istikrarını görüyor Shanks ve ona “Bu şapkayı sana veriyorum, harika bir korsan olduğunda bunu bana geri getir, benim için önemli bir şapkadır,” diyerek şapkayı teslim ediyor. Shanks’ın kendisine olan inancını her zaman hissetmiş olan Luffy de bu şapkanın hatrını bildiği için Shanks’ı bile geride bırakacak kadar iyi bir korsan olmak ve One Piece’i bulmak için denize yelken açar.

Luffy’nin East Blue’da Karşılaştığı Düşmanlar

Alvida:

Luffy’nin bira fıçısından kurtulup Kobi’yle birlikte ilk karşılaştığı şişman bir kadın korsan olarak karşımıza çıkıyor. Luffy de Alvida’ya şişman diyince kadını sinirlendirerek mücadeleye giriyor. Bu kadını Loguetown’da tekrar fakat oldukça farklı bir şekilde göreceğiz.

Balta Elli Morgan:

Luffy için en önemli anlardan biri olan Morgan’la savaşırken Zoro ile tanışmasına vesile oluyor. Bu sayede Luffy karşısında oldukça güçlü ve diri bir kılıç ustasını tayfasına ekliyor.

Buggy:

Belki de kötü karakterler arasında en komiği olan Palyaço Buggy, gerek savaş teknikleri gerekse düşünce şekliyle paragöz bir korsan olarak karşımıza çıkıyor. Luffy’nin saflığı ve Buggy’nin salaklığı birleşince harika diyaloglara ve sahnelere tanık oluyoruz. Ayrıca seride şeytan meyvesi yiyen ilk rakip olarak görüyoruz.

Kaptan Kuro:

Kaptan Kuro, oldukça sabırlı ve bir o kadar da zeki olmasına karşın onun planlarını alt üst edecek Luffy’den habersiz olması onu büyük bir hezimete uğratacaktır. Bununla birlikte Kaptan Kuro Wolverine’e benzer şekilde pençelere sahiptir. Ayrıca burada Ussop’un tayfaya katılmasıyla birlikte yeni bir gemiyle tayfanın yola çıktığını görüyoruz.

Don Krieg:

Şu ana kadar Grand Line’la ilgili hiçbir bilgimiz yokken Don Krieg ile birlikte oranın ne kadar zorlu ve korkutucu olduğunu öğreniyoruz. Don Krieg büyük bir orduyla Grand Line’a yola çıkmışken yalnızca 7 gün kalabilmiş ve orada büyük bir zayiat vermiştir. Bu hâlde bile sağ kalmayı başaran bu güçlü rakip karşısında Luffy, tayfasına ünlü aşçı Sanji’yi ekleyince gitgide güçlenmiştir. Ne var ki burada Zoro belki de hayatını büyük ölçüde değiştirecek olan Grand Line’a nam salmış Ünlü Kılıç Ustası ve Savaş Lordu olan Dracula Mihawk ile savaşmış ve ciddi şekilde yaralanmıştır.

Arlong:

Arlong karakterinin şiddetli ırkçılığı ve egosu yaratmaya çalıştığı imparatorluk idealinde büyük etkisi olmuştur. Hatta bu etkide kurban olan Nami ve onun köyüdür. Luffy’se Nami’nin bu direnişinde tayfasıyla birlikte etkili olacak ve bu büyük ırkçı köpek balığını yerle bir edecektir. Şu ana kadar Luffy’nin en çok zorlandığı rakip Arlong’dur diyebiliriz.

Grand Line’a Doğru Açılan Yelken

Luffy’nin Don Krieg’den sonra Grand Line ile ilgili bilgileri kolay yoldan öğrenmeyi istemediğini Aşçı Zeff’in ona vereceği günlük notlarını reddetmesiyle görmüş olduk. Buradan sonra hazineyi gizlemiş, infaz edilmiş olan Korsanlar Kralı Gold Roger’ın infaz edildiği yere giderek onun hedefleri doğrultusunda ilerlemek isteyen Luffy, burada çeşitli rakiplerle karşılaşır. Bununla birlikte önemli bilgiler öğrenerek Grand Line’a doğru tayfasıyla birlikte yelken açar.

East Blue Serüveninde Akılda Kalan Sahneler

1) Shanks’ın Luffy’e Verdiği Hasır Şapka:

Luffy, küçük yaştan beri korsan olmak istemişti. Gelgelelim Shanks onu tayfasına katamazdı, çünkü Luffy çok küçüktü. Bundan dolayı ona kendisine ait olan hasır şapkayı emanet ederek bir yol çizmişti. Bir gün büyük bir korsan olduğunda bu şapkayı geri Shanks’a verecekti Luffy.

2) Shanks’ın Büyük Fedakârlığı:

Shanks’ı barda küçük düşüren Higuma’nın serseriliğinden sonra Luffy, bu haydutların peşinden koşmuş ve yakalanmıştı. Higuma da fırsat bulup Luffy’yi yakalamış sonrasındaysa onu denize fırlatmıştı. Şeytan meyvesini yediği için yüzemeyecek durumda olan Luffy’nin yardımına kolundan olacağını bilse bile Shanks yetişmişti. Bu durumsa Luffy’yi çok içten üzmüştü.

3) Zoro vs. Mihawk:

Ünlü Şahin Göz Dracula Mihawk ile karşılaşan Korsan Avcısı Roronoa Zoro’nun arasında gerçekleşen müthiş düelloda mağlup olacağını kabul eden Zoro, “Sırtından darbe almanın kılıç ustası için utanç kaynağı,” olduğunu söyledikten sonra önünü dönerek kendini teslim etmesi çok ama çok cesurca bir sahneydi.

4) Aşçı Zeff ile Sanji:

Sanji’nin ustası Aşçı Zeff ile bir adada mahsur kalan Sanji’yi çok ilginç bir olay karşılar. Sanji, adada mahsur kaldıkları sırada Zeff’in ayağını kaybettiğini görür. Anime’ye göre boğulmak üzere olan Sanji’yi kurtarmak için kendini denize atarak ayağını kaybeden Zeff’in bu durumunu manga; bütün yemeğini Sanji’ye vererek kendi karnını kestiği bacağıyla doyuran Zeff’i gösterir. Her iki türlü de oldukça fedakâr bir usta aşçıyı görüyoruz.

5) Nami’nin Çaresiz Kaldığı Sahne:

Nami, Arlong ile girdiği anlaşmasının bozulmasından sonra çaresiz ve bir o kadar da güçsüz kalmıştı. Luffy de Nami’ye güç ve destek vermiş, ayrıca ona şapkasını emanet ederek Arlong’a karşı savaşa gitmişti.

6) Luffy’nin İnfaz Sahnesi:

East Blue’nun akılda kalıcı son sahnelerinden biri olan Luffy’nin Buggy tarafından Loguetown’da infaz edilmek üzere olduğu bu sahnenin en önemli detayı Kral Gold Roger’ın da infaz sırasında tıpkı Luffy gibi gülüyor oluşuydu.

Bu videoda One Piece’in ilk arkı olan East Blue (yani ilk 53 bölümünün) özetini ve incelemesini yaptım. Bunun nedeniyse diğer arklar kadar bu arkın da kayda değer anlarının olduğu, her şeyin başlangıcı ve sonu olan Loguetown’u tekrar hatırlamak gerektiğini düşündüğümden.

One Piece Ne Anlatıyor? Hayallerinin kesiştirdiği yolda tanışan 5 gencin tanıştıktan sonra Luffy’nin en büyük hayaliyle birlikte Grand Line’a gidip infaz edilen Kral Gold Roger’ın bıraktığı One Piece adlı hazineyi bulmak ve Luffy’nin Korsanlar Kralı olmak amacıyla çıktığı yoldaki maceralarını konu ediniyor.

0:00 One Piece Ne Anlatıyor?
0:45 One Piece Kaçıncı Bölümde ve Kaçıncı Cilti Yayımlandı?
1:16 Luffy’nin Önderliğindeki Hasır Şapka Tayfası!
1:55 Luffy’nin Hikâyesi ve Shanks
2:59 Luffy’nin East Blue’da Karşılaştığı Düşmanlar
3:06 1. Düşman: Alvida
3:27 2. Düşman: Balta Elli Morgan
3:45 3. Düşman: Palyaço Buggy
4:09 4. Düşman: Kaptan Kuro
4:41 5. Düşman: Don Krieg
5:18 6. Düşman: Arlong
5:52 Grand Line’a Doğru Açılan Yelken
10:23
East Blue Serüveninde Akılda Kalan Sahneler
10:28 1. Sahne: Shanks’ın Luffy’ye verdiği hasır şapka sahnesi
10:41 2. Sahne: Shanks’ın Luffy’yi kurtarırken kolunu kaybettiği sahne
10:53
3. Sahne: Zoro ve Dracula Mihawk’ın epik savaş sahnesi
11:13 4. Sahne: Aşçı Zeff ve Sanji’nin adada mahsur kaldığı sahne
11:23 5. Sahne: Nami’nin Arlong’u yenmek için Luffy’den yardım istediği sahne
11:38 6. Sahne: Luffy’nin infaz edilirken Gold Roger gibi güldüğü sahne

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir